rejestr przedsiębiorców

Z pewnością każdy z nas, w życiu prywatnym lub życiu zawodowym, wielokrotnie poszukiwał informacji o przedsiębiorcach. Może to być potencjalny pracodawca czy też dostawca towarów lub usług. Może zdarzyć się, że przygotowujemy lub analizujemy umowę, której jesteśmy, lub mamy stać się, stroną. W każdym razie – z jakiegoś powodu chcemy sprawdzić informacje na jego temat. Żyjemy w dobie Internetu, więc oczywiście wpisujemy nazwę poszukiwanego przedsiębiorcy do wyszukiwarki. Często wyniki wyszukiwań kierują nas na różne strony prowadzone przed podmioty prywatne. Wiele podmiotów tworzy własne bazy danych, własny rejestr przedsiębiorców. Często zdarza się, że informacje w nich zawarte są niezgodne ze stanem faktycznym lub po prostu nieaktualne. Zamiast opierać się na stronach zawierających niepewne treści, warto sięgać do informacji sprawdzonych. Poniżej opowiem o oficjalnych bazach danych przedsiębiorców – o rejestrach przedsiębiorców.

Rejestr przedsiębiorców – różne rodzaje dla różnych przedsiębiorców

W Polsce można prowadzić działalność gospodarczą w rozmaitych formach, takich jak działalność jednoosobowa, czy spółka prawa handlowego. Działalność może prowadzić również fundacja lub stowarzyszenie. Może prowadzić ją zarówno podmiot krajowy, jak i zagraniczny. W zależności od formy prawnej przedsiębiorcy, informacji na jego temat należy szukać w innym rejestrze.

 

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)

KRS to chyba najważniejszy rejestr przedsiębiorców w Polsce. W Krajowym Rejestrze Sądowym rejestrują się m.in. spółki prawa handlowego (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna itd.). Jak rozpoznać podmioty podlegające wpisowi do KRS? Spółki prawa handlowego muszą w swojej nazwie obowiązkowo ujawniać człon, które wskazuje na formę prawną. Jeżeli przedsiębiorca w swojej firmie (musisz wiedzieć, że “firma” to właśnie oznaczenie przedsiębiorcy i oznacza mniej więcej tyle, co “nazwa”), zawarł taki zwrot, jak “spółka jawna”, “spółka partnerska”, czy “spółka z o.o.”, to informacji na jego temat szukaj w KRS. Wyjątkiem jest spółka cywilna, która nie jest spółką prawa handlowego. Informacji na temat spółki cywilnej szukaj w CEIDG (omówimy ją w drugiej części).

Poza spółkami prawa handlowego, w KRS znajdziesz również informacje na temat fundacji oraz stowarzyszeń. Pewnie intuicyjnie czujesz, że takie podmioty nie są powołane do prowadzenia działalności gospodarczej, a działalności charytatywnej, czyli niezarobkowej. Otóż fundacje i stowarzyszenia mogą, ale nie muszą, prowadzić działalność gospodarczą.

Krajowy Rejestr Sądowy dostępny jest pod adresem https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna.

Uwaga – Z góry uprzedzam Cię, że strona często nie odpowiada. Długo się ładuje i często pojawiają się błędy. Nie zrażaj się tym, ponieważ to w tym wypadku normalne. Liczba użytkowników jest tak duża, że serwery po prostu nie są w stanie przetworzyć tak dużej liczby zapytań.

 

Jeżeli chcesz wyszukać przedsiębiorcę, to na samej górze, w sekcji “Rejestry” zaznacz checkbox “Przedsiębiorcy”. Następnie wpisz informacje o przedsiębiorcy, którego poszukujesz. Najprostszym sposobem jest wpisanie numeru KRS, ponieważ jego wpisanie blokuje edycje wszystkich pozostałych pól. Numer KRS, to taki PESEL, tyle że dla podmiotów podlegających wpisowi w KRS. Jest to unikalny numer nadawany z chwilą wpisu. Rozpoznasz go po tym, że składa się z 10 cyfr, z których pierwsze cztery to zera (np. 00001213456). Wpisując numer KRS możesz pominąć początkowe zera – system wpisze je za Ciebie.

Jeżeli nie znasz numeru KRS, to wpisz te informacje, jakie znasz, np. NIP lub nazwę. Jeżeli znasz niewiele informacji na temat przedsiębiorcy, np. tylko miejscowość i ulicę lub tylko człon nazwy, to może zdarzyć się, że system nie wyświetli wyników. Musisz wiedzieć, że system wyświetla tylko 100 wyników. Jeżeli jest ich więcej, to zostaniesz poproszony o zawężenie wyników wyszukiwania.

Jak już wyszukasz informacje o przedsiębiorcy, to będziesz miał możliwość pobrania wyciągu z Rejestru. Jest to źródło wielu bardzo ważnych informacji, ale o tym w kolejnym wpisie, który zamieszczę za kilka dni. W międzyczasie sam spróbuj go przeanalizować, bo podstawowe informacje znaleźć jest stosunkowo łatwo.

 

Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

W CEIDG ujawnieniu podlegają informacje o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Chodzi tutaj o tzw. przedsiębiorców jednoosobowych (wbrew nazwie takie przedsiębiorstwa mogą zatrudniać pracowników i zdarza się, że w tej formie prawnej prowadzone są przedsiębiorstwa naprawdę sporych rozmiarów). Ponadto, w CEIDG znajdziesz informacje na temat spółek cywilnych, które są niczym innym, jak umową pomiędzy osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą. W wyniku zawarcia takiej umowy, nie powstaje nowy podmiot prawa cywilnego.

Jak rozpoznać przedsiębiorców podlegających wpisowi do CEIDG? Otóż w nazwie musi zawierać się imię i nazwisko przedsiębiorcy, ale pamiętaj, że w przypadku spółek prawa handlowego, w nazwie również może znaleźć się imię i nazwisko. W przypadku przedsiębiorców jednoosobowych, w nazwie nie znajdziesz natomiast innych członów wskazujących na odmienną formę prawną.

Centralne Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej dostępna jest pod adresem https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx.

Analogicznie, jak w przypadku KRS, tu również znajdziesz narzędzie do wyszukiwania wpisów i również w tym wypadku wpisz to, co wiesz. Jeżeli wpiszesz NIP lub REGON, to powinieneś otrzymać jeden wynik. Jeżeli wpiszesz tylko adres, lub tylko nazwisko, to wpisów może być więcej. W takim wypadku system wyświetli tylko pierwsze 100 wyników. W przeciwieństwie więc do KRS, tutaj zobaczysz 100 wyników, ale jeżeli nie znajdziesz w nich informacji o tym przedsiębiorcy, którego poszukujesz, to będziesz musiał uzupełnić kolejne pola w formularzu po to, żeby zawęzić wyniki wyszukiwania.

Gdy już znajdziesz tego, przedsiębiorcę, którego poszukiwałeś, to możesz pobrać wyciąg z rejestru. Szerzej jego zawartość będzie omówiona za kilka dni.

 

Podsumowanie

Powyżej starałem się w sposób przejrzysty wyjaśnić Ci, gdzie szukać informacji o przedsiębiorcach, mam nadzieję, że okaże się on przydatny. Dzięki niemu wiesz już gdzie możesz znaleźć informacje o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a gdzie na temat spółek oraz fundacji i stowarzyszeń. Od dziś, żaden rejestr przedsiębiorców nie będzie miał przed Tobą tajemnic.

Informacyjnie wskazuję, że poza wskazanymi powyżej rejestrami, jest jeszcze rejestr przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, ale w większości przypadków dwa rejestry wskazane powyżej z pewnością pozwolą Ci znaleźć to, czego szukasz.

 

Jeżeli powyższy wpis uznasz za interesujący, to zapraszam do obserwowania nas na portalach społecznościowych Facbook i LinkedIn. Dzięki temu będziesz na bieżąco z naszymi publikacjami. Piszemy m.in. o takich tematach, jak dotacje z Funduszy Europejskich oraz optymalizacja podatkowa.