Ulga badawczo-rozwojowa

CZYM JEST ULGA BADAWCZO-ROZWOJOWA?

Drogi Przedsiębiorco-Podatniku,
pewnie, jak wielu z Twoich pracowników, nie lubisz poniedziałków, więc postaram się poprawić Ci samopoczucie. Dzisiaj pora na pierwszy “merytoryczny” wpis na www.wielkopolskagrupadoradcza.pl. Poświęcony będzie, o dziwo, niezbyt popularnemu mechanizmowi optymalizacyjnemu – jest nim ulga badawczo-rozwojowa.

Ustawy o podatku dochodowym (PIT oraz CIT) przyznają podatnikom ponoszącym koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową, prawo do skorzystania z tzw. ulgi rozwojowej. Ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania pewnych kosztów (kosztów kwalifikowanych) poniesionych na ten rodzaj działalności. Kwota podlegająca odliczeniu może wynieść nawet do 100% kosztów kwalifikowanych.

W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, katalog kosztów obejmuje, między innymi, następujące koszty:
– wynagrodzeń pracowników w części związanej z działalnością badawczo-rozwojową oraz związanych z nimi składek na ubezpieczenia społeczne,
– wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia lub o dzieło w części związanej z działalnością badawczo-rozwojową,
– odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,
– nabycia usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej
– nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego oraz materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
– określone koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Informację na temat ulgi rozwojowej można znaleźć również na stronach Ministerstwa Finansów. Ulga badawczo-rozwojowa w podatku dochodowym od osób fizycznych została opisana tutaj, natomiast ulga badawczo-rozwojowa w podatku dochodowym od osób prawnych tutaj.

 

JAK MOŻEMY TOBIE POMÓC

Jeśli w ramach swojej działalności gospodarczej realizujesz prace badawczo-rozwojowe, zachęcamy do skorzystania z ulgi. Ze swojej strony możemy zapewnić Tobie niezbędne wsparcie. Ulga rozwojowa, jak każda optymalizacja podatkowa, jest wyjątkiem od ogólnej zasady powszechności opodatkowania, więc trzeba z niej korzystać ostrożnie. Oferujemy bezpieczne i sprawdzone mechanizmy, które pozwolą Ci oszczędzać w sposób legalny. Dzięki nam zaoszczędzisz swój czas, otrzymasz rozwiązanie dostosowane do Twojej działalności gospodarczej, a przede wszystkim, zyskasz spokój – oferujemy bezpieczne i sprawdzone rozwiązania, spełniające wszystkie wymagania określone przez ustawodawcę.

A na koniec, drogi Przedsiębiorco, pamiętaj, że powyższe to tylko jeden z mechanizmów bezpiecznego oszczędzania Twoich pieniędzy. Poza nim ustawodawca daje podatnikom wiele innych możliwości obniżenia wysokości należności publicznoprawnych. Więcej na temat optymalizacji podatkowych dowiesz się tutaj. Opowiedz nam o swoim biznesie, a z chęcią zaproponujemy Ci rozwiązanie na miarę Twoich możliwości. Nic na tym nie stracisz, możesz natomiast wiele zyskać.

Pozwól nam sobie pomóc i skontaktuj się z nami już dziś.

Facebook: www.facebook.com/WielkopolskaGrupaDoradcza
LinkedIn: www.linkedin.com/company/wgd